SEYYAH
Giriş Tarihi : 01-04-2020 14:14   Güncelleme : 01-04-2020 14:14

36 saatte Kudüs

Tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra, yemek düşkünleri için de ilgi çekici bir yer olan Kudüs “nasıl gezilir?” sorusunun yanıtını, The Telegraph gazetesinden titiz bir çeviriyle sunuyoruz. 

36 saatte Kudüs

-SEYYAH 2020 NİSAN-BENGİSU ERDEM-

Maneviyat ve tarih açısından bakıldığında çok az sayıdaki şehir dünyada Kudüs kadar yankı uyandırabilir. Dünyada var üç semavi din için kutsal sayılan bir şehirdir. Bir yandan büyülerken diğer yandan da tartışmaların odak noktasında bulunan Kudüs, inançların birleştiği bir yerdir. Burada geçireceğiniz 36 saat, Kudüs’ün akıl sır ermez detaylarının sadece bir kısmını keşfetmenize olanak sağlayacaktır. Şehir birçok dine ev sahipliği yapmasının dışında, gelişmekte olan bir kültürel uyanışı da bünyesinde barındırır. Kudüs Kültür Mevsimi, Kutsal Müzik Festivali ile sona eren yazlık bir sanat programıdır. Bu organizasyon, kenti içten keşfetmenin yeni bir yoludur. Festivalde görebileceğiniz etkinlikler, kutsal şehrin en görkemli mekânlarında performans sergileyen davulcu Tibet rahiplerinden Bizans koroları ile Malili dünya müzisyenlerine kadar çeşitlilik gösterebilir.

BİRİNCİ GÜN

08.00
Kalabalıklar akın etmeden önce sabah ilk işiniz buram buram tarih kokan Eski Şehir’e gitmek olsun. 16. yüzyılda Osmanlı duvarlarına özgü dik açılı özelliğiyle dikkat çeken Yafa Kapısı’ndan içeri girin. Bu kapı, Eski Şehir’de muhtemelen bir güvenlik önlemi olarak inşa edilmiş yedi kapıdan sadece biriydi. David Caddesi'nde kısa bir gezinti yaptıktan sonra, Hristiyan Mahallesi’ne doğru sola dönün, genellikle Hristiyan âleminin en kutsal yeri olarak tanımlanan Kutsal Kabir Kilisesi'ne doğru ilerleyin. Girişin hemen ötesinde Hz. İsa'nın bedeninin defnedilmek üzere yatırıldığı söylenen taşın üzerine diz çökmüş insanlar göreceksiniz.

11.00
Kutsal Kabir Kilisesi'nden sonra, Eski Şehir’in en işlek ve hareketli kısmı olan Hz. İsa’nın Çile Yolu’nu Müslüman Mahallesi’ne kadar takip edin. Tapınak Tepesi'ne (Haram-üş Şerif) giden pazarlardan birinde geleneksel bir Arap kahvesi içmek için mola verin. Sonra rotanızı Yahudi âlemindeki en kutsal tapınağa ulaşmak için Batı Duvarı’na (Ağlama Duvarı) çevirin. Giriş ücretsizdir, ancak bir güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekebilir. Eğer şanslıysanız, sıklıkla düzenlenen Bar Mitzvah (Yahudilerde erkeklerin ergenliğe geçişi) kutlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca duvar ziyaretçileri, kendi mesajlarını duvar üzerindeki çatlak ve boşluklara yerleştirebiliyorlar. Yeri gelmişken hatırlatalım: Ortodoks Yahudi geleneğine göre ibadet alanları erkekler ve kadınlar için ayrıdır.

13.00
Dinî önemi bir yana, Eski Şehir dünyevi zevkleriyle de ön plandadır. Lezzetli humus, çoğu İngiliz versiyonundan daha pürüzsüz ve kremsidir. Lina Humusçusu (Iqbat el Hanqah Caddesi, no: 42), Hristiyan Mahallesi’nde bu muhteşem yemek konusunda uzmanlaşmış mütevazı bir yerdir. Yaklaşık 4 Sterlinden (28 TL) başlayan fiyatlarla humus ve portakal suyunu tadabilirsiniz. Yalnız baştan uyaralım, mekân kalabalık oluyor. 

14.00
Tapınaklar Tepesi’ne gidin. Müslüman olmayan ziyaretçiler için tek resmî giriş noktası, güvenlik kontrolünün yapıldığı Mughrabi Kapısı’dır. Kuyruğun uzunluğu göz korkutucu olabilir, ancak oldukça hızlı bir şekilde ilerler. Tapınak Tepesi, Eski Şehrin gürültülü kalabalığına nazaran sakin, geniş bir alandır. Müslüman değilseniz, kendisine özgü altın bir çatıya sahip muhteşem Kubbet-üs Sahra’ya giremezsiniz. Ancak bu İslami mimari, sizi yakından da kendisine hayran bırakma gücüne sahiptir.

16.30 
Yafa Kapısı’na geri dönün. Ardından butik mağazaların ve kaldırım kafelerinin Eski Şehir'den tamamıyla farklı olduğu Yafa Yolu üzerindeki tramvay hattını takip edin. Müslümanlar arasında “shuk” olarak bilinen Mahane Yehuda Pazarı’na gidin. Burası yaklaşık 250 tezgâhlı harika ve oldukça hareketli bir yeme - içme pazarıdır. Cumartesi günleri kapalıdır.

19.00
Pazar yakınındaki Machneyuda Restaurant’ta (Beit Yaakov Caddesi no: 10) rezervasyon gereklidir. Akşam yemeği, kişi başı yaklaşık 30 Sterlindir (210 TL). Burası, neşeli şarkılar söyleyen çalışanları ve malzemeleri hemen yanı başındaki pazardan gelen mevsimlik Orta Doğu yemekleri ile Kudüs’ün en özel yerlerinden biridir. 

20.00
Kudüs’te şehrin dört bir yanında konser verilen birçok mekân bulunmaktadır. En sıra dışı olanı ise David Kulesi’dir. Festival boyunca burada konserler ve gösteriler düzenlenir. Gece Gezintisi adı verilen performans, festival günlerinde sabaha kadar sürer ve birçok müzik türüne ev sahipliği yapar.

İKİNCİ GÜN

09.00
Kudüs’ün batısında, nefes kesici bir mekân sizi bekliyor: İsrail Müzesi. Çok zengin bir koleksiyon barındıran müze, belki de Kutsal Topraklar’ın köklü tarihini anlamak için gezilip görülmesi gereken en iyi yerlerden biridir. Müzenin önemli bölümlerinden biri, Ölü Deniz Yazmaları’nın tutulduğu “Kitabın Mabedi” olmakla beraber, tarih öncesi mücevherlerden çağdaş sanatın bir ürünü olan enstalasyonlara kadar birçok eser içerir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
1- Tel Aviv Ben Gurion Havaalanı’nda güvenlik kontrolleri titizlikle yapılmaktadır. Bavul kontrolü için kenara çekilmeniz istenirse şaşırmayın.

2- Kudüs’te Eski Kent’in kutsal bölgelerini ziyaret ederken mütevazı bir şekilde giyinin. Erkekler için uzun pantolon, kadınlar için ise omuz ve bacağı kapatan kıyafetler idealdir.

3- Kudüs ile ilgili resmî turizm bilgilerine www.itraveljerusalem.com adresinden ulaşabilirsiniz.

KUDÜS REHBERİ

Konaklama 
* Kudüs'te konaklama için lüks bir butik otel olan Mamilla, Eski Şehir'e sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Muhteşem kahvaltı büfesi, yoğun keşif gezileri için sizi güne çok iyi biçimde hazırlayacaktır. 250 Sterinden (1750 TL) başlayan fiyatlarla.

* Kasabadan yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki şirin Ein Karem köyü, harika bir kafa dinleme yeridir. Köydeki yedi odalı Alegra Otel ise şık ve romantiktir. 250 Sterinden (1750 TL) başlayan fiyatlarla...

Yemek 
* Racha, sizleri sıradanlığa meydan okuyan Gotik bir ortamda geleneksel Gürcü yemekleri ile buluşturur. Koçboynuzlarından içkinizi yudumlarken, Kafkas müziğinin büyüleyici ezgileri duvarlarda yankılanır.

* Seküler İsrailliler, Kudüs’ün Mahane Yehuda Pazarı’nın iştah açan sokaklarını süsleyen modern mekânlarda yemek yerler. Civardaki restoran, bistro ve kafelerde menüler düzenli olarak değişir, ancak mevcutsa elma ve incir ile servis edilen orkinos carpaccio'yu deneyin. 

Alışveriş 
* Bezalel ve Shatz sokaklarında son moda ürünleri görmek mümkündür. Yerel tasarımcıların şık parçaları için Sofia’yı ve ilginç ayakkabılar ve çantalar için Adi Kilav'ı ziyaret edin. King George Caddesi'nin köşesinde yer alan Kedem Sasson, bol dökümlü, asimetrik kazaklarıyla ünlüdür.

* Kudüs Tasarım Merkezi (Bezalel Caddesi, no:7), 20 genç sanatçıya çalışmalarını doğrudan halka ulaştırması için atölye alanı sunuyor. Seramikler, mücevherler, deri ve madeni eşyalar güzel ve uygun fiyatlı hediyeler arasında. 

Spa 
Dünyada doğal güzelliğiyle göz kamaştıran yerlerinden birini, Ölü Deniz'i ziyaret edin. Judean Çölü’nün karşısında, Kudüs’e yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alır. Ein Bokek köyünde, süper tuzlu, sıcak deniz suyunun tadını çıkarabilir, ardından çamur tedavisi için yönünüzü Isrotel’e çevirebilirsiniz. Oda fiyatları 45 Sterlinden (315 TL) başlayan fiyatlarla...

* İçerikte belirtilen fiyatlar içerik giriş zamanına ait olup farklılık gösterebilir.