SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-05-2020 19:21   Güncelleme : 14-05-2020 19:21

AB'den Sanofi'nin 'aşı için öncelik ABD'de' açıklamasına tepki

Fransız ilaç şirketi Sanofi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Paul Hudson’ın,üretilecek bir koronavirüs aşısının teslimatı için önceliğin ABD’de olacağı yönündeki açıklamalarının ardından, AB Komisyonu bulunacak aşının tüm ülkelere dağıtılması çağrısı yaptı.

AB'den Sanofi'nin 'aşı için öncelik ABD'de' açıklamasına tepki

Fransız ilaç şirketi Sanofi'nin, üzerinde çalıştığı aşıda önceliğin ABD'de olacağı yönündeki açıklamasına AB ve Fransa hükümetinden tepki geldi. AB Komisyonu aşının küresel bir kamu malı olması gerektiğine vurgu yaptı.

DW Türkiye'de yer alan habere göre; AB Komisyonu koronavirüse karşı geliştirilecek aşıya erişimde ülkeler arası farklılık olmaması gerektiğine vurgu yaptı. AB Komisyonu sözcüsü, aşının küresel bir kamu malı olması, aşıya erişimin de "adil ve genel" olması gerektiğini belirtti. Açıklamada dayanışma ve sıkı bir koordinasyonun hastalığa karşı en etkili ve en güvenli yanıt olacağı vurgulandı.

İLİŞKİLİ HABER..!

Sanofi, Amerikan devlet kurumuyla ön anlaşma yaptı, aşı önce Amerikalılara satılacak..!
AB Komisyonu sözcüsü, bir aşı geliştirilir geliştirilmez AB Komisyonu'nun mümkün olan en kısa sürede aşının kullanımına izin çıkması için çalışacağını belirtti. Sözcü bunun ardından ise aşıya erişimin sağlanarak Avrupa’da üretiminin genişletilmesinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

ABD'ye aşı çalışmalarına katılma çağrısı

AB Komisyonu sözcüsü, Washington’ın koronavirüse karşı aşı geliştirmek için dünya genelinde yürütülen çalışmalara hala katılma şansının bulunduğuna dikkat çekti.

AB Komisyonu'nun girişimiyle koronavirüse karşı küresel mücadele için Mayıs ayı başında düzenlenen konferansta katılımcı ülkeler toplamda 7,4 milyar euro ödeme sözü vermişti. Bu ülkeler arasında ABD ise bulunmuyordu.