BİLİYOR MUYDUNUZ
Giriş Tarihi : 11-05-2020 19:55   Güncelleme : 11-05-2020 19:55

Tax Free’den nasıl yararlanılır?

İster tatil, ister iş için yurt dışına çıktığınızda sevdikleriniz veya kendiniz için bir şeyler aldınız ve gittiğiniz ülkeye vergi ödediniz. Bu meblağı geri almak istemez misiniz?

Tax Free’den nasıl yararlanılır?

- SEYYAH NİSAN 2020-

Tax free, yani vergi iadesini geri alma uygulaması… Sadece turist olarak yurt dışına çıktığınızda yararlanabileceğiniz bu uygulama kapsamında aldığınız kıyafet, elektronik, gıda ve hediyelik eşya başta olmak üzere hemen hemen her ürüne ödediğiniz vergileri pratik bir yöntemle iade alabilirsiniz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, alışveriş yaptığınız mağazada “Tax Free” veya “Global Blue” ibarelerinin yer almasıdır. Bu işaretleri mağaza vitrinlerinde,  girişlerinde ya da kasada bulabilirsiniz. Ödeme yapmak için kasaya gittiğinizde faturanızı “Tax Free” faturası olarak talep etmeniz gerekmekte. Ayrıca faturada mağaza yetkilisinin kaşesi ve ıslak imzası bulunmalı. Daha sonra fişiniz, faturanız ve makbuzunuzla birlikte ürünü, aldığınız ülkedeki gümrük ofisine onaylatmalısınız. Bu işlemi şehir merkezinde belirtilen gümrük ofislerinde gerçekleştirebileceğiniz gibi; havaalanı, tren garı ve liman gümrük noktalarında da kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra vergi iadenizi kredi kartınıza aktarabilir, nakit veya çek olarak da temin edebilirsiniz.

Tam da bu noktada işinize yarayabilecek bir husus daha var: Vergi oranları ülkeden ülkeye farklılık göstermekte olduğu için vergi iadesi oranı da bu kurallara göre değişiyor. Bu oran Avrupa’da gıda ürünlerinde yüzde 4- 10 arasında seyrederken, özel ve lüks tüketim ürünlerinde yüzde 15-21 arasında değişmekte. Ayrıca vergi iadesi alırken alt limite de dikkat etmelisiniz. Bu limit İspanya’da 85, Macaristan’da 200 avro.