KİTAP
Giriş Tarihi : 01-04-2020 19:42   Güncelleme : 01-04-2020 19:42

Dikey Dünya

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan “Dikey Dünya: Uydulardan Sığınaklara” isimli kitap, seyahat severlere çok şey vaat ediyor. 

Dikey Dünya

-SEYYAH NİSAN 2020-


Newcastle Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Peyzaj Fakültesi, Küresel Kent Araştırmaları Birimi’nde Şehirler ve Toplum Profesörü olarak görev yapan Araştırmacı - Yazar Stephen Graham’ın kaleme aldığı “Dikey Dünya: Uydulardan Sığınaklara” adlı kitap, Ali Karatay tarafından Türkçeye kazandırıldı. Bu ilginç kitap, çağımızın yeni sorularına tatmin edici yanıtlar arıyor. Örneğin siyasi ve ekonomik dünya, harita üzerindeki iki boyutlu çizgilerden mi ibarettir? Dünyanın her yerindeki inşaat çılgınlığının arkasında ne yatıyor? Neden Dubai’deki yapay adalar, Google Earth’ten görülecek şekilde inşa ediliyor? Brezilyalı “über” zenginlerinin gökdelenlerin tepesindeki yaşamları nasıl? Milyarderlerin Londra evlerinin bodrumlarında yaptığı kazıların sırrı nedir? 

KİMLİĞİN COĞRAFYASI
“Dikey Dünya” adlı kitapta yazar Stephen Graham, dünyayı ve kenti eksik olan üçüncü ekseni de yerleştirerek âdeta baştan resmediyor. Diğer yandan da eşitsizlik, siyaset ve kimliğin coğrafyasını bu eksik üçüncü boyutu da hesaba katarak keşfe çıkıyor. Uzaydaki uyduların her şeyi gören gözlerinden, katil dronlara ve helikopterlerle dolu atmosferimize, oradan dünyanın dev şehirlerinin en zengin ve yoksullarının evlerine doğru nefes kesici bir gezintiye çıkarıyor bizleri… Hiç düşünmeden kullandığımız asansörlerin arkasındaki teknolojide yaşanan ilerlemelerin yansımasını hem zenginlerin gökdelen tepelerindeki hayat tarzlarında hem de yer altının derinliklerine inen çetin çalışma koşullarına sahip madenlerde bulunduğuna dikkat çekiyor. Graham, yoksul ülkelerin yer altı kaynaklarının emperyalist güçler ve dev şirketler tarafından sömürüsünün insani maliyetinin de altını çiziyor. “Dikey Dünya” yaşadığımız kentlere, atmosfere, ayağımızın altındaki dünyada olup bitenlere yepyeni bir gözle bakmamızı sağlıyor. Sınıf mücadelesinde üçüncü boyutu gözler önüne sererken, dünyadaki yerimize dair kavrayışımızda bir devrim yaratmayı amaçlıyor. Dünyadaki entelektüel çevrelerin ilgi alanlarını detaylandıran bu kitap, günceli yakalamak isteyen seyyahların ilgisini bekliyor. 

KİTAP KÜNYESİ 

Yazar: Stephen Graham
Çeviren: Ali Karatay
Fiyat: 40 TL
Kategori: Kent çalışmaları
Ebat: 16,5 x 20 cm
Sayfa sayısı: 376
Kapak türü: Karton 

*Belirtilen fiyat içeriğin yapıldığı tarihte ki fiyatıdır. Değişkenlik gösterebilir.