GASTRO
Giriş Tarihi : 01-04-2020 20:45   Güncelleme : 10-05-2020 20:45

Dünyadan 5 çay geleneği

Seyahat ettiğiniz ülkenin çay geleneklerini bilmek, size sıcak sohbetlerin ve yepyeni dostlukların kapısını aralayabilir. İşte beş yudumda küresel çay adabı.

Dünyadan 5 çay geleneği

- SEYYAH NİSAN 2020-

FAS
Fas’ın renkli çarşılarında gezinirken bir dükkâna davet edildiğinizi düşünün. Size çay ikram edilirse bilin ki bu bir sohbet teklifidir. Çaylar bitmeden ücreti üzerine konuşmamanızı öneriyoruz.

JAPONYA
Ülkede hazırlanmasından servisine kadar geleneksel bir seremoniye dönüştürülen çay, tercihe göre süt ve şeker ilavesiyle tüketilebiliyor. Ancak bunu yapmadan çayı katkısız olarak tatmanız gerekiyor. 

HİNDİSTAN
Hindistan'da bolca tüketilen Hint çayı, kakule ve zencefil gibi baharatlarla tatlandırılıyor. Bu geleneksel içeceği -sütlü olduğu için- İngiliz çayına benzetmek kabalık olarak görülüyor.

İNGİLTERE
İngiliz usulü çay geleneği pek çok incelik gösteriyor. Çayı küçük atıştırmalıklar eşliğinde sunmak adetten. Çay kaşığını tabağa fincanla aynı yöne bakar şekilde koymanızda fayda var. 

ÇİN
Çin’de size çay ikram edilirse bilmeniz gereken küçük bir kural var. Orta ve işaret parmaklarınızı birleştirip masaya iki kez vurun. Bu hareket, teşekkür anlamına geliyor. 

Mate mi, yerba mı?
“Mate” olarak bildiğimiz ve Arjantin başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde bolca tüketilen çayla ilgili yanlış bir bilgimiz var. Bu çayın ismi aslında “yerba”. Mate ise