ROTA
Giriş Tarihi : 10-05-2020 20:32   Güncelleme : 10-05-2020 20:32

Acelle Yaylası’nda kamp keyfi

Sakarya’da hemen her yaylanın kendine has büyüleyici bir havası var. Acelle Yaylası ise bölgedeki doğal güzelliklerin en etkileyici olanlarından biri.

Acelle Yaylası’nda kamp keyfi

GÖKHAN KONAŞ - SEYYAH NİSAN 2020 -

Acelle Yaylası ile Akyazı ve çevresindeki yaylaları keşfe gittiğimde tanıştım. Bölgede, adını sadece yerlisinin bildiği 10’dan fazla yayla bulunuyor. Sadece bir günde beş tanesini ziyaret etme şansım oldu. Güneşin battığı yönde oluşan manzarasından bitki örtüsüne, içinde bulunan göletlerden mis gibi kokularına kadar her biri ayrı güzellikte hisler uyandırıyor insanda... Akyazı’daki keşif turum, akşam saatlerinde Acelle Yaylası’nda harika bir kamp ile sonlandı. İşte kamp maceramdan detaylar…

DEREDEN GÖLETE
Acelle Yaylası sizi, girişte düzenli, temiz ve bakımlı evleri ile karşılıyor. Burası oldukça büyük bir yayla. Yaylanın batısında bulunan gölet evlerden uzak olduğu için, sakin bir kamp için uygun. Ağaçlık olan yerlerde düzlük bulmak zor olsa da yine de imkânsız değil. Civarda biraz keşif yapmak iyi olur. Açık alanlarda ise düzlükler var, ama tente yoksa yaz aylarında güneş rahatsız edici olabilir. Buraya haziran sonu yolunuz düşerse dağ çileği toplama şansı yakalayabilirsiniz. Bölge genelde geniş yapraklı olmak üzere iğne yapraklı ağaçlarla çevreleniyor. Enişte Deresi, Acelle’den geçiyor ve yayladaki yapay gölet ile buluşuyor. Buradaki sulak alanların, hafta sonları oluşan yoğunluğa rağmen oldukça temiz olduğunu söyleyebiliriz.

YAYLADA NE YAPILIR?
Çevresi birçok başka yayla ile çevrili olan Acelle Yaylası’nda 5-10 kilometreye yayılan geniş bir alanda keyifli yürüyüş rotaları bulabilirsiniz. Özellikle Hacılar Göleti ve Yaylası, Kaşıkcışeyler Yaylası ve Sultanpınar Göleti ve Yaylası‘nı mutlaka görmenizi öneririm. Acelle Yaylası’ndan ayrılmak istemeyenler için, gölet etrafında yürüyüş yapmak da eğlenceli olabilir. Fotoğraf meraklılarının civarda güzel görüntüler yakalayabileceğini hatırlatalım.

NASIL GİDİLİR?
Acelle Yaylası, İstanbul’a yaklaşık 200 kilometre uzakta. Bu mesafeyi güvenli bir sürüşle üç saatte aşabilirsiniz. Adapazarı Akyazı’ya ulaştıktan sonra önce Beldibi, ardından Hanyatak Mahallesi ve oradan da yaylaya ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine 70 kilometre mesafede olan yaylanın yolu stabilize olmasına rağmen, tüm araçlar için uygun. Tabii yoğun yağmurda, çamur zemine dikkat etmek lazım! Keyifli kamplar, yolunuz açık olsun...