ROTA
Giriş Tarihi : 01-03-2020 03:57   Güncelleme : 01-03-2020 03:57

Kayak severlerin gözdesi

Uluslararası standartlarda kayak pistleri ve konforlu otelleriyle kış turizminin yükselen yıldızı Kartalkaya, İstanbul ve Ankara’ya yakınlığıyla cazip bir seçenek.

Kayak severlerin gözdesi

- SEYYAH MART 2020-

Ankara’ya 190, İstanbul’a 260 kilometre uzaklıktaki Bolu sınırları içerisinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, doğal güzellikleri konforla buluşturan keyifli bir kış turizm bölgesi. Merkez, Batı Karadeniz’in en yüksek zirvelerinden biri olan 2 bin 378 metrelik Köroğlu Dağları’nın yumuşak eğimli yamaçlarına kurulmuş. 

Bölge, adını sadece kartalların barındığı yolu izi olmayan bir dağ başı olması nedeniyle almış. 1970’li yılların sonlarında talebi karşılamakta zorlanan Uludağ Kayak Merkezi’ne alternatif olarak kurulan merkeze Kartalkaya adı verilmiş. Katırla bile çıkılamayan tepelere yol açtırılmış. On binlerce çam ağacı dikilip dağ başı beyaz bir ormana çevrilmiş. 

Pist uzunluğu 70 kilometreyi bulan kayak merkezi, kış sporları için ideal iklim özellikleri, kar kalitesi ve bakir doğasıyla benzerlerinden ayrılıyor. 

Çam ormanlarıyla kaplı korunaklı yamaçları sayesinde sert kuzey rüzgârlarından etkilenmeyen merkezde, uzun süre kuru kalabilen kar tanecikleri kış sporları için elverişli bir zemin oluşturuyor. Toplam 25 pistin çoğunun doğrudan güneş alması bir avantaj. 

Merkezde her seviyede kayakçıya uygun pist seçenekleri mevcut. Gündüzleri, bembeyaz kar örtüsünden yansıyan güneş ışıklarıyla ışıl ışıl yıkanan Kartalkaya, akşam olduğunda romantik bir ruh haline bürünüyor.