GASTRO
Giriş Tarihi : 01-03-2020 03:52   Güncelleme : 31-03-2020 03:56

Zeytinyağı mucizesi

Zeytin açısından oldukça zengin bir coğrafyada yaşıyor olmak, onun yağından faydalanmak için büyük avantaj sağlıyor. İşte bu mucize besin hakkında az bilinenler…

Zeytinyağı mucizesi

-SEYYAH MART 2020- Dyt. Nihan Yakut (Beslenme ve Diyet Uzmanı)-

Zeytinyağı, soframızdaki gıdalardan sağlık ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kendisine yer buluyor. Birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmesi, zeytinyağını sağlığımız için vazgeçilmez besinlerden biri haline getiriyor. Ancak bu faydayı maksimum düzeyde sağlamak adına zeytinyağı alırken, saklarken ve tüketirken bazı kurallara uymak gerekiyor. 

KALİTE, ASİTLİK DERECESİNDE

Evimizin ve kültürümüzün vazgeçilmez parçası zeytinyağının natürel, natürel birinci, organik natürel, erken hasat, soğuk sıkım, rafine ve riviera gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğru seçimi yapabilmek adına bilinmesi gereken şeyler aslında oldukça basittir. Zeytinyağı, “oleik asit” denen yağ asidinden zengin bir besindir. 

Oleik asidin yağ içerisinde birçok formu bulunur. Ancak serbest formu, ne kadar az olursa zeytinyağının lezzeti ve kalitesi o kadar çok olur. Zeytinyağı kalite kriterlerinde başta gelen asitlik derecesi, serbest oleik asit formu ile belirlenmektedir. 

RİVİERA TERCİH ETMEYİN!

Oleik asit miktarının zeytinyağındaki tadı, damak tadıyla algılanabilecek veya ayırt edilebilecek düzeyde değildir. Ancak seçim yaparken etiket üzerindeki bilgileri göz önünde bulundurmak, kaliteli bir yağı tercih edebilmek adına önemlidir. Etikette bulunan üretim yılı, dolum yılı ve son kullanma tarihi gibi diğer bilgilere dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Hangi yöntemle elde edildiği hakkında bilgi, etiket üzerinde vardır. Burada tercihimiz, soğuk sıkım zeytinyağı olmalıdır. Renk, zeytinyağı için bir kriter değildir. Her çeşit zeytinyağı, hasat veya işlemeden kaynaklı ya da zeytin çeşidine göre farklı renklerde olabilir. Etiket üzerinde, katkı veya koruyucu madde içermediğine dair detay bilgiler mevcuttur. Ürünü satın alırken bunlara dikkat etmek faydalı olacaktır. 

ERKEN HASADIN FARKI 

Bu sınıflandırmadan biraz daha ayrı tutulması gereken bir diğer çeşit ise “erken hasat” zeytinyağıdır. Zeytinlerin koyu rengini almadan hemen önce, genellikle ekim ayında hasat yapılmaktadır. Erken hasatlarda, zeytin miktarı ile yağ miktarı doğru orantılı değildir. 

Aynı miktarda yağ için daha fazla zeytin kullanılmaktadır. Bu nedenle diğer tüm çeşitlere göre maliyeti yüksektir. Ancak besleyiciliği, diğer yağlara göre çok daha yüksektir. 

AKDENİZ TİPİ BESLENME

Zengin içeriği ile bağışıklık sisteminin dostu olan zeytinyağı, polifenol bileşikler açısından da oldukça zengindir. Aynı zamanda içeriğinde tokoferol, yani E vitamini bulunmaktadır. Zeytinyağlarının güçlü antioksidan aktiviteleri, günlük hayatta hava kirliliği, çevre kirliliği, stres, sigara, kötü beslenme ve birçok etkinin vücutta yarattığı serbest radikallerin oluşumunu önlediği ve bu oluşumları yok ettiği kesin olarak kanıtlanmıştır. 

Kalp damar hastalıklarında etkili olduğu gibi, özellikle Akdeniz tipi diyet önerilerinin en güçlü ajanlarından biri, zeytinyağıdır. Bu nedenle zeytinyağının mutfaklarda önemli bir yeri olmalıdır. 

KONTROLLÜ TÜKETİN!

Bitkisel olması nedeniyle zararsız kabul edilen zeytinyağının tüketim miktarı, kontrollü olmalıdır. Günlük tüketimi belli bir limit altında tutmak, zaman zaman göz kararı yerine kaşık ölçüleri kullanmakta fayda vardır. 

Sağlık sorunu olmayan bir birey, günde ortalama 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketebilir. Ancak bu miktar değerlendirilirken, kullanılan farklı yağlar ve gıdaların içeriğinde hâlihazırda var olan yağları da göz önüne almak gerekmektedir.