BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 01-03-2020 03:49   Güncelleme : 01-03-2020 03:49

Beşir Ayvazoğlu ölümsüz şairi anlatıyor

Edebiyat araştırmacısı, şair, yazar ve gazeteci Beşir Ayvazoğlu’nun vatan şairi Tevfik Fikret üzerine yorumları, seyyahların kültür dağarcığını zenginleştiriyor.

Beşir Ayvazoğlu ölümsüz şairi anlatıyor

-SEYYAH MART 2020-

Araştırmaya dayalı kitapları ve akıcı diliyle toplumun her kesimi tarafından takdir gören yazar Beşir Ayvazoğlu, İstanbullularla buluştu. Servet-i Fünun döneminin ölümsüz şairi Tevfik Fikret’i anlattığı son kitabı “Tevfik”i okurlarıyla paylaşan Ayvazoğlu, derin tarih bilgisiyle kendisine bir kez daha hayran bıraktı. 

İstanbulluların Üsküdar’da kültür sanatla buluşma noktası olan Nevmekan Bağlarbaşı’nda gerçekleştirilen “Tevfik Fikret Biyografisi Üzerine” söyleşisinde, Tevfik Fikret’in hayatının dönüm noktalarına değinen Ayvazoğlu, kitabı üç senede tamamladığını dile getirdi. Geçmişte olsa kitabı ancak altı yılda tamamlayabileceğini dile getiren yazar, dijital çağın nimetlerinden yazarken yararlandığının altını çizdi.  

USTA İŞİ BİYOGRAFİ

Bugüne kadar Yahya Kemal, Ahmet Haşim ve Mehmet Akif Ersoy gibi isimlerin biyografilerini de kaleme alan Beşir Ayvazoğlu, kendisine sıklıkla neden Tevfik Fikret’i seçtiğinin sorulduğunu söyledi. Ayvazoğlu, soranlara şu yanıtı verdiğini dile getirdi: “Tevfik Fikret, Servet-i Fünun dönemine damga vurmuş bir şair ve çok kıymetli bir fikir adamıdır. Ben her kesimden insanın biyografisini yazabilirim. Ben yazarım, araştırmacıyım.” dedi. 

Tarihi şahsiyetleri dost veya düşman bellemeyi hiç doğru bulmadığını, tarihe ismini yazdırmış isimlerin hayatlarının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini vurgulayan Ayvazoğlu, kitaplarıyla okumayı seven herkese seslendiğini söyledi. 

ZOR, AMA KEYİFLİ

Bütün kitaplarının aslında birbirinin içinden doğduğunu, bu nedenle de aslında sanki hepsini tek bir kitapmış gibi gördüğünü dile getiren Ayvazoğlu, kaleme aldığı tüm biyografilerde detaya inmeyi sevdiğini söyledi. Ayvazoğlu söyleşide, “Yazdığım isimlerin yemek sofralarına, nasıl çalıştıklarına, özel hayatlarına kadar inmezsem ortaya biyografilerini çıkaramam. Okuyucu merak eder, kitapta cevap arar. Biyografide okuyucuya bunu vermezseniz, okuyucu mutlu olmaz.” Şeklinde görüşlerini aktardı. 

Biyografi yazmanın bir tür dedektiflik gibi olduğunu dile getiren Beşir Ayvazoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “En ufak bir detay bile başka kapılar açıyor, yeni hikâyeler doğuruyor. Zor, heyecanlı ve çok keyifli bir iş, biyografi yazmak…”

OKUMAK GEREK… 

Halen 1776 sayfalık bir kitap okuduğunu, hacimli eserleri ele almayı çok sevdiğini belirten Beşir Ayvazoğlu, “Gençler kalın kitap görünce okumaktan korkuyorlar. Okumayı seven insan korkmaz. Çünkü bir kitap başlayınca biter. O an sıkılsan, sonra eline alır tekrar okur, sevecek bir şey bulursun.” dedi. 

Söyleşinin sonunda Üsküdar Belediyesi’ne düzenlediği organizasyondan ötürü teşekkür eden Ayvazoğlu, “Tevfik” adlı son kitabını okuyucuları için imzaladı.