HOBİ
Giriş Tarihi : 01-03-2020 03:45   Güncelleme : 31-03-2020 03:49

İlkbahar kampına hazırlık zamanı

Mevsimin ilk kamp seyahati öncesi nelere dikkat etmeli, kamp tatilinin sorunsuz geçmesi için neler yapmalısınız? İşte dikkat edilmesi gerekenler…

İlkbahar kampına hazırlık zamanı

-SEYYAH MART 2020 / GÖKHAN KONAŞ-

İlkbahar, ılımlı havasıyla doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için ideal zamanlardan biridir. En güzel kıyafetlerini giyinip kış uykusundan uyanan doğa, davetkâr haliyle sizi doğal yaşamın içine çeker. Baş döndüren kokusu ile çiçeklenmiş ağaçlar sizi gölgesinde dinlenmeye çağırırken, kuş cıvıltılarına eşlik eden börtü-böcek benzersiz bir senfoni sunar. İlkbahar kampı ile doğanın yeniden canlanmasını izlemekse tek kelime ile paha biçilmezdir.

1- Çamurlu ve yumuşak zeminlere hazır olun!

Karlı ve yağmurlu havaların yerini ılıman bahar yağışlarına terk ettiği geçiş sürecinde, özellikle mart ve nisan aylarında, toprak altında biriken su, zeminin yumuşak olmasına neden olur. Yeniden doğuş serüveninde doğa için toprağı değerli bir besin kaynağına dönüştüren bu rezervler, kamp kurmak için uygun zemin bulmayı zorlaştırır. Çadır kurulacak alanın belirlenme aşamasında sorun, sadece çamurlu bir ortamda kamp yapmak değildir. Aynı zamanda yumuşak zemini doğru seçmeyi de gerektirir. Bu durum, çadırı sabitlemek için ihtiyaç duyulan zemin sabitleme çivisinin kolaylıkla sert bir rüzgârda yerinden çıkması riskini beraberinde getirir. Zeminin bu yapısını değiştiremeyeceğimize göre ilkbaharda kamp yaparken dikkat edilmesi gereken ilk kural, çadırın sabitlenmesinde kullanılacak zemin sabitleme çivilerinin sağlam ve ağır olmasıdır. 

2- Ortamın değişen yüzüne karşı önlem alın!

Bahar mevsiminin gelişi ile kendinizi kış rehavetinden kurtararak, bir an evvel doğanın kucağına bırakmak istiyor olabilirsiniz. Ancak tam da bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer ana başlık kendini gösterir. Kış sonrası ilk kamp tatili demek, beklenmeyeni beklemek demektir. Patikalar, eriyen karların yarattığı erozyon, devrilmiş ağaçlar, fırtına ya da doğal afetler nedeni ile kaybolan veya silinen tabela ve yönlendirmeler, su seviyesi yükselmiş dereler, balçık dere yatakları ve benzeri değişimler, alışılageldik rotanızın sizin için yabancı bir parkura dönüşmesine neden olabilir. İlkbahar kampı yapmaya karar verdiğinizde gideceğiniz alanı ne kadar iyi tanıyor olursanız olun, bir önceki mevsimin bazı izleri silip değiştirebileceği gerçeğini unutmamak önemlidir. Olası değişimlere karşı mekân etüdü yapmak ve ona göre alternatif rotalar belirlemek, bahar kampının sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Ayrıca kış aylarında, karlı ortamlarda, size rahat yürüyüş imkânı tanıyan iğne uçlu batonlar, karda ayaklarınızın batmasını önleyen tabanlıkların bir süre daha kamp seyahatlerinize eşlik etmesi mantıklı olacaktır. 

3- Koşulları kontrol edin!

İlkbahar kampı, özellikle öngörüleri zorlaştırır. Yola çıkmadan önce bulunduğunuz bölgedeki hava sıcaklığı, doğada zaman geçirmek için uygun gibi gözükse de kamp yapılacak yere vardığınızda büyük ısı farklılıkları yaşayabilirsiniz. Gün içinde güneş yüzünü gösterdiği sürece sorun yok gibi gözükür. Oysa geceleri sıcaklıklar eksili değerlere düşebilir ya da dağlık alanlar hâlen kar ile kaplı olabilir. Uyku tulumu, mat ve çadır gibi gerekli kamp malzemelerinin mevsimin değişken yüzü ile uyumlu olması, baharda kamp seyahatinizin olumlu geçmesine yardımcı olur. Koşullarla uygun donanımı yanınıza aldığınızdan emin olun.

4- Kamp donanımınızı doğru belirleyin! 

İlkbahar kampı yaparken hatırlanması gereken altın kurallardan biri hem giyim hem de donanım açısından gece - gündüz farkı ile iki farklı mevsime göre hazırlık yapılması gerektiğidir. Kışlıkları kaldırmayın, baharlıkları çıkarın… Yağmurluk, rüzgârlık, mutlaka yüzde yüz yün içlik, sweatshirt, tshirt, eldiven, şapka, polar malzemeden üretilmiş giysiler, pantolon, şort gibi kat kat giyilip, değişen hava koşullarına göre katmanlardan kurtulacağınız giyim modeli benimsemek önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer kural, bol yedekli çanta hazırlanmasıdır. Beklenmeyen yağışlar ve çamurlu parkurlar, giysilerinizin ıslanmasına ya da daha fazla kirlenmesine neden olur. Bu nedenle hem kuru hem de temiz kalmak için yedek kıyafet ve ayakkabılar hayat kurtarır. Çadırınızın üç mevsime uyumlu olması, özellikle yağış ve çamur faktörü gözetilerek kanvas kumaştan yapılmış çadır tercih edilmesi önerilmektedir. Uyku tulumu da bir başka önemli konu… 3-4 mevsime uyumlu bir uyku tulumu, termal içlik, ekstra bir termal battaniye gündüz-gece arası ortalama 10 ile 15 derece, hatta zaman zaman daha fazlasının söz konusu olduğu ısı farklarında kuru ve konforlu bir konaklama yaşamanıza yardımcı olacaktır. 

5- Kamp menüsü hazırlayın!

Yemek, vücudun yakıtıdır. Özellikle soğuk havalarda kamp yaparken yenilecek yemeğin önemi büyüktür. Bu nedenle kamp seyahatinizi planlarken, doğru bir beslenme programı da hazırladığınızdan emin olun. Bahar kamplarında gündüz güneş ve ılıman hava ile yorulan bedenin gece aniden değişen hava ısısına hazırlanması gerekir. Sıcak içecekler, doyurucu çorbalar, tok tutan yulaflı tatlar, ön pişirmesi yapılmış -güveçte hazırlanmış- protein değeri yüksek yemekler hem sağlıklı hem de doyurucu beslenmenize yardımcı olur. Yemekleri önceden pişirip, dondurmak ve sonrasında kamp ateşinde ısıtarak sıcak ev yemeği tüketmek, kamp hayatı için iyi bir beslenme modelidir. 

6- Yaban Hayatını doğru tanıyın! 

İlkbahar kampı ile birlikte sadece doğa değil, böcek dünyası da uyanır. Sivrisinekler, karasinekler, kene ve diğer haşereler, ilkbahar ile birlikte ortaya çıkar. Açık alanlarda bu tür canlılarla mücadele için üretilmiş özel spreyleri kullanabilir ya da uzun kollu giysiler, pantolonun çorap ya da botların içine sokulması gibi geleneksel ve doğal yöntemleri benimseyebilirsiniz. Bahar mevsimi sadece börtü böcek için değil hayvanlar âlemi için de uyanış anlamı taşır. Kış uykusundan uyanan ve aç olan ayılar, tilki, çakal, kurt gibi yaban hayvanları da zorlu kış koşullarının ardından yemek bulma derdine düşer. Bu nedenle kamp alanını temiz tutmak, etrafta yiyecek kokusu bırakmamak, kampın güvenliği açısından önemlidir. 

7- Malzemelerinin toplanması ve eve dönüş

İlkbahar kampı yaparken bir diğer dikkat edilecek konu da ıslak kamp malzemelerini toplamaktır. Islak, çamurlu kamp malzemelerinin toplanması ve arabaya yerleştirilmesi sürecinde daha fazla alanın kirlenmemesi için paketleme yaparken büyük boy bir torbadan faydalanmak doğru olur. Bu nedenle bahar kampı yaparken yanınıza mutlaka ekstra poşet aldığınızdan emin olun. Eve varış sonrasında kamp donanımınızı temizlemek, yıkamak, havalandırmak ve kurutmak ilk işiniz olmalıdır.