SERGİ
Giriş Tarihi : 01-03-2020 03:43   Güncelleme : 01-03-2020 03:43

Ana Tanrıça'nın Gölgesinde

25 sanatçının birbirinden farklı kadın betimlemelerinin yer aldığı sergi, 1-31 Mart tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Ana Tanrıça'nın Gölgesinde

-SEYYAH MART 2020-

Kadın, tarih öncesinde var olan anaerkil kültürde, kendisi gibi doğurgan olan toprakla özdeşleştirilmiş. Kadının doğurmak eylemiyle toprağa öykündüğü ifade ediliyor. 

Toprağın “ana” olarak adlandırılması da buradan geliyor. Toprak gibi hayatı içinde barındıran kadın, Neolitik ve Kalkolitik çağlarda, Hitit ve Frigler döneminde tanrıların en büyüğü olan Ana Tanrıça olarak taçlandırılmış. “Kybele” adı ile de bilinen Ana Tanrıça, aynı zamanda bütün tanrı ve tanrıçaların anası olarak kabul edilmiş. 

Kybele aynı zamanda bolluğu ve bereketi de simgeliyor. Çatalhöyük başta olmak üzere birçok yerleşim yerinde yapılan kazılarda bulunan Ana Tanrıça figürleri, anaerkil bir yaşama işaret ediyor. 

Kadınların tarih boyunca, doğurgan imgelerle temsil edilmeleri, hayatın devamlılığını sağlayan su, ağaç gibi unsurlarla anılmaları ve mücadeleci karakterler olarak tasvir edilmeleri ise dikkat çekici… Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği sergi, Trump Alışveriş Merkezi B3 katında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilir.