GASTRO
Giriş Tarihi : 24-02-2020 16:59   Güncelleme : 24-02-2020 16:59

Türk Usulü Saraybosna Köftesi

'Köfte' deyip, geçmeyin! Yerken insanı yemekten de soğutabilir, ağızda kalan lezzeti ile bağımlılık yapıp kapılarda da bekletebilir. Saraybosna köftesi ikincisinden...

Türk Usulü Saraybosna Köftesi

YUSUF MERİÇ - Seyyah Şubat 2020

Bu yazımda bahsedeceğim proje için günlerce emek verilmiş, tonlarca et harcanmış. Şirketin kurucu ortakları Hakan ve Serkan Sağdıç Kardeşler, yemek kültürümüzü koruyup yaşatmak ve geliştirmek için yoğun uğraş veriyorlar. Altı Üstü Kırk Köfte’de farklı lezzete sahip köftelere, irmik tatlısına ve doğal boyalarla renklendirilen özel şerbete doyum olmuyor. Üsküdar’ın yeni “gastronomi yolu” Uncular Caddesi’nde Bayburtlu bir ailenin açtığı “Altı Üstü Kırk Köfte” adlı lokanta, menüsünde yer alan Cevabi, Boşnak köftesi, Plesk Avica köftesi, Mostar köftesi, karışık köfte ile konuklarına müthiş lezzetler sunuyor. 

ET PİŞİRMENİN SIRLARI
Nezih, kibar ve şık dekorasyonu ile butik olarak hizmet veren Üsküdar Uncular Caddesi Gastronomi Sokağı'ndaki mekân, Sağdıç ailesinin ürettiği dev lezzetler vaat ediyor. Öyle ki burada sunulan çeşit çeşit köfteler damaklarda iz bırakıyor. Onlar, gün içinde yüzlerce misafiri konuk ederek sokağın en canlı işletmesi unvanına sahipler. Özellikle Hakan ve Serkan Kardeşler'in nur yüzlü anneleri Necla Durgut, lezzet konusundaki reçeteleri geçmişten bugüne taşıyan bir kütüphane gibi... Altı Üstü Kırk Köfte'nin hikâyesini anlatan Serkan Sağdıç, bir yıl boyunca Mengenli Ramazan Yalçın’dan ustalığın dededen kalma geleneksel yöntemlerini öğrendiğini belirterek, “O, bana et pişirmenin tüm sırlarını öğretti. Sarajevo’nun meşhur köftesini Türk damak tadına uyarladık. Köfteye ruh katarak lezzet yaratıyoruz.” diyor.

GENÇ OSMAN’IN SOYUNDAN 
Serkan Sağdıç, “Ailem geçmişte Konya Aksaray’dan Bayburt’a göç etmiş. Hatta annem Necla Durgut, Yedikule zindanlarında boğularak şehit edilen Sultan Genç Osman’ın soyundan geliyor. Bayburt’ta 150 yıllık lokantacı bir aileden geldiğini söyleyen Serkan Sağdıç, “Bayburt’ta, Çoruh Lokantası’nda yaptığımız yemekler çok beğeniliyordu. Lokantacılık bizim genlerimizde var. Annem Necla Durgut yönetiminde ağabeyim Hakan Sağdıç ile birlikte 'Üsküdar Pilavcısı' isimli sulu yemeklerin sunulduğu bir restoran çalıştırıyorduk. Ancak ben et yemekleri ve köfte ağırlıklı çalışmak istiyordum. Ağabeyim Bosna Hersek gezisinde Cevabi köfteyi görerek bana anlattı. Ben de kebap tariflerinde farklı köfte arayışına girdim. Sonunda Ramazan Usta'dan ders almaya başladım. Cevabi köfteyi içindeki sulanma oranını ve baharat bölümünü değiştirerek, yassı ve Türk köftesi haline getirdim. Yanında özel ekmeği ve piyazı koydum. 2,5 yıl en iyi köfteyi yapmak için yaklaşık üç ton et harcadım. Tabiii etleri ziyan etmedik, sulu yemeklerde kullandık.” 

SAN FRANCISCO’DA LOKANTA
Hedeflerinde Amerika’nın San Fransisco şehrinde Türk mutfağı lezzetlerinin sunulacağı bir restoran açmak olduğunu belirten Serkan Sağdıç, Amerika’da teoloji öğretmenliği yapan kızkardeşi Hatice Sağdıç Yıldız’ın üniversiteyi bırakıp, lokantacılığa başladığını söyledi. San Francisco’da açmak üzere yaptıkları çalışmalarda Türk, Rum, Ermeni ve Sefarad mutfağının karışımı olan bir menü hazırladıklarını anlatan Sağdıç, “Amerika’da, altı bölgede ayrı markalarla restoranlar açmayı hedefliyoruz. Her restoranda ayrı bir lezzet sunarak, Türk mutfağının renklerini dünyaya tanıtacağız.” şeklinde konuştu.