KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-09-2022 17:21   Güncelleme : 09-09-2022 17:21

1.8 milyon yıllık diş bulundu: 'Gürcistan Afrika dışındaki ilk insan yerleşimlerinden biri olabilir'

Gürcistan'da yapılan arkeolojik kazılarda 1.8 milyon yıllık bir diş bulundu. Uzmanlar bulguyu, bölgenin Afrika dışındaki ilk insan yerleşimlerinden biri olabileceği şeklinde yorumladı.

1.8 milyon yıllık diş bulundu: 'Gürcistan Afrika dışındaki ilk insan yerleşimlerinden biri olabilir'
Bilim insanları avcı toplayıcı erken dönem insanları Homo erektusların yaklaşık 2 milyon yıl önce Afrika dışındaki bölgelere doğru göç etmeye başladığını düşünüyor. Günümüz Çin topraklarında 2.1 milyon yıllık olduğu tahmin edilen antik araç gereçlerin bulunmasından sonra, Gürcistan'ın da insanların Afrika'dan sonra yerleştiği ilk bölgelerden biri olabileceği iddia ediliyor. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Orozmani köyünde yapılan arkeolojik kazılarda 1.8 milyon yıllık bir diş keşfedildi. Daha önce de bölgedeki bir diğer köy olan Dmanisi'de 1.8 milyon yıllık olduğu tahmin edilen insan kafatasları bulunmuştu.

Afrika dışında dünyanın herhangi bir yerinde yapılan en eski keşif olarak kayıtlara geçen Dmanisi'deki bulgular, bilim insanlarının erken insan evrimi ve göçü hakkındaki fikirlerini değiştirdi. Son olarak Dmanisi'den yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan insan dişi, dağlık güney Kafkas bölgesinin insanların Afrika dışında yaşamaya başladığı ilk yerlerden biri olabileceğine dair kanıtlar sunuyor.